top of page

ZNALOSTNÍ BÁZE, KNOWLEDGE DAPCOM, JAK INSTALOVAT WINDOWS, OS X A JINÉ IT TIPY

October 11, 2020

Jak skrýt systémové oddíly v průzkumníku Windows

Jak skrýt systémové oddíly v průzkumníku Windows

https://www.cnews.cz/windows-10-1803-upgrade-novy-oddil-skryti-odstraneni/

January 09, 2020

Jak vyvolat okno pro telefonickou aktivaci Windows 10

Telefonická aktivace Windows 10

Otevřte vyhledávací okno (lupu) a napište slui 4. Pak postupujte podle pokynů operátora. Pokud aktivujete W10 refurbished, při výzvě na kolika počítačích jsou nainstalované, uveďte 0.

Pořadí voleb na číselné klávesici telefonu: 1121. Při třetí otázce, zda chcete aktivovat Windows 10 nebo jiný operační systém, zvolte: jiný operační systém - proto 2. 

May 16, 2019

Klávesové zkratky v PowerPointu

Klávesové zkratky v PowerPointu

Mohou se hodit, takže zde jsou - klávesové zkratky

April 24, 2019

Reset hesla do operačního systému Windows

Reset zapomenutého hesla do Widnows

Pokud zapomenete heslo do Windows,  je možné provést jeho reset bez ztráty dat ve vašem účtu.

Podrobný návod je zde:

https://wintip.cz/610-jak-se-dostat-do-windows-10-kdyz-jsem-zapomnel-a-heslo

March 01, 2019

Aktualizace Windows 10 a nástroje pro upgrade

Stažení ISO obrazu Windows 10 z oficiálních stránek Microsoftu

https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows10

October 21, 2018

Stažení ISO obrazu Windows 7

Stažení ISO obrazu Windows 7 z oficiálních stránek Microsoftu

https://www.microsoft.com/cs-cz/software-download/windows7

Předpokladem je, že máte k dispozici licenční kód své verze Windows. Stažení se Vám zpřístupní až po zadání správného licenčního kódu.

October 05, 2018

Zobrazení počítačů v síti s OS Windows 10

Jak nastavit síťové služby, aby se zobrazovaly počítače ve skupině

Je potřeba splnit tři podmínky:

  1. Do vyhledávacího pole (lupa na spodní liště) napište zkratku ovl (ovládací panely), klikněte na položku Programy: Zapnout nebo vypnout funkce systému Windows a zatrhněte položky: SMB 1.0/CIFS Client a SMB 1.0/CIFS Server.

  2. Dále napište do vyhledávacího pole příkaz services.msc a najděte službu: Publikování prostředků rozpoznávání funkcí - zde zvolte "Automaticky".

  3. Nastavte si sdílení složek a uživatelský účet zaheslujte. Název účtu najdete v položce User, to je potřeba vědět, až po Vás bude cizí počítač chtít Uživatele a heslo.

July 24, 2018

Heslo do Biosu u počítačů Dell

Uzamčený BIOS u počítačů Dell a možná i dalších

Pokud narazíte na uzamčený BIOS u počítačů Dell, nelze toto obejít pouhým odpojením baterie ze základní desky nebo přesunutím jampu pro reset BIOSU. Při vstupu do BIOSU si opište system number, který se zobrazí u položky unlock a toto číslo vložte do stránek: https://bios-pw.org.

Video návod zde: https://www.youtube.com/watch?v=o1-diU-Tq5g.

Pozn.: nezapomeňte, že v BIOSu pracujete s anglickou klávesnicí!!! V některých případech je nutné heslo potvrdit Ctrl+Enter (samotné Enter nestačí). Pokud heslo nebude fungovat, například z důvodu, že bylo zadáno vícekrát chybně, proveďte HW reset BIOSU (vyjmutí baterie, překolíkování Jumperu) a pak zkuste heslo zadat znovu.

June 24, 2018

Samovolné uspávání počítače

Jak změnit dobu samovolného uspávání počítače

Čtete si dlouhý text na obrazovce a náhle se váš notebook uvede do režimu spánku. Můžete změnit plán napájení anebo si v registrech upravit hodnotu tak, abyste měli možnost určit, za jak dlouho vyprší časový limit bezobslužného režimu spánku. 

Win+R a regedit kde najděte: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Power\PowerSettings\238c9fa8-0aad-41ed-83f4-97be242c8f20\7bc4a2f9-d8fc-4469-b07b-33eb785aaca0

Položka Attributes obsahuje hodnotu 1 - tu změňte na 2.

V možnostech napájení - změnit - pokročilé možnosti napájení - režim spánku přibyde nová položka Vypršení časového limitu bezobslužného režimu spánku systému - tam můžete nastavit čas v minutách.

June 18, 2018

Experimentální funkce prohlížečů

Experimentální neboli pokročilé funkce prohlížečů

K čemu slouží a jak se k nim dostanete? Pomocí této funkce můžete provádět úpravy chování vašeho prohlížeče na pokročilé úrovni. Například hlášku Opery o tom, že: "Připojení není zabezpečené", lze vypnout v položce Show in-form warnings for sensitive fields when the top-level page is not HTTPS. Podobné možnosti nabízejí i ostatní prohlížeče. 

Dostanete se tam následovně: do adresního řádku prohlížeče edge napište about:flags, u chrome:  chrome://flags/, u opery:  opera://flags/

March 25, 2018

Cloudové služby

Cloudové služby

Na ukládání dat (firemních dokumentů, rodinných fotografií a videí) je vhodný Dropbox, kde v placené variantě nabízejí až 2TB prostoru pro tři uživatele za 10 € měsíčně. Dropbox funguje na všech platformách a je dostupný i z chytrých mobilů. Já osobně tuto službu považuji za velmi spolehlivou a flexibilní. Výborná je možnost sdílení dat a slučování Dropboxových účtů. Neocenitelná je i historie smazaných souborů a schopnost jejich obnovení.  

Uživatelé Applu mohou za 75 Kč měsíčně využívat 200 GB dat na tzv. iCloudu, základní varianta nabízí dokonce již 50 GB za pouhých 25 Kč měsíčně. ICloud je dostupný i pod OS Windows, pokud máte alespoň jedno zařízení od Applu.

Např. Windows nabízí 1 TB za 1899,- Kč ročně. To se Dropbox jeví jako výhodnější, protože zaplatíte cca 2650 Kč za dvojnásobnou kapacitu, ale zase je fakt, že Windows nabízí k službě OneDrive i kancelářskou aplikaci Office 365 pro jednotlivce. OneDrive je také dostupný i pro zařízení s OS X. 

Ukládat data na jakékoliv vlastní zařízení (externí disk, NAS), není ani výhodné, ani bezpečné – zařízení může být poškozeno, zcizeno, zatímco cloudové služby jsou mnohonásobně spolehlivější a i bezpečnější – odolnost vůči virům, zneužití atd. Může se vám porouchat jakýkoliv notebook, počítač, externí disk, ale do cloudu budete mít přístup vždy z jakéhokoliv zařízení připojeného k internetu. 

Přenosné externí disky jsou vhodné na pracovní přenášení dat v offline režimu a průběžné přemisťování, přepisování a mazání, nikoliv jako datová úložiště nebo archivátor.

March 25, 2018

Video přehrává zvuk, ale ne obraz

Video přehrává zvuk, ale ne obraz

Někdy se stane, že se vám z ničeho nic přestanou zobrazovat videa (Youtube, Vimeo) v prohlížečích Opera, Google Chrome, Mozilla. Video běží, slyšíte zvuk, ale obrazovka je černá. Zkuste se podívat do nastavení daného prohlížeče, rozbalit rozšířené možnosti a hledat položku Hardwarová akcelerace. Pokud je u ní zatržítko, tak ho zrušte. Mělo by to vyřešit tento problém. 

January 29, 2018

Švédština v Outlook 2007 po update Office 2007

Švédština v Outlook 2007 po update Office 2007

 

Pokud se do Vašeho starého Outlook 2007 díky aktualizaci KB4011086 nainstalovala švédština, pak tento problém řešte přepsáním souboru: OUTLLIBR.DLL, který je umístěn ve složce Microsoft Office/Office12\1029. Je nutné povolit zobrazení skrytých a systémových souborů. Soubor přepište tímto:

 

https://www.dropbox.com/sh/lta5dclber2bym3/AABC-IqFu5Z9gvZhkxq1dAk1a?dl=0

January 29, 2018

Testovací režim Win

Testovací režím Windows

 

Pokud se vám objevila v pravém dolním rohu hláška: Testovací režim Windows 10, build ...., pak stačí spustit příkazový řádek cmd a v režimu správce zapsat tento příkaz: bcdedit /set TESTSIGNING OFF

January 29, 2018

Jak zjistit Mac adresu

Jak zjistit MAC adresu

 

Pokud potřebujete zjistit MAC adresu svého počítače, například kvůli filtrování od poskytovatele internetu, použijte k tomu v příkazovém řádku příkaz ipconfig. Bez jakýchkoliv doplňujících parametrů, vypíše se pouze seznam instalovaných síťových připojení, spolu s odpovídajícími detailními parametry v podobě IP-adres, masek podsítí a výchozích bran.

Tímto jednoduchým způsobem tedy rychle zjistíte všechny údaje o jednotlivých síťových zařízeních najednou – MAC adresy do výpisu přidáte použitím příkazu ipconfig /all. Pro zjištění MAC adres všech okolních počítačů použijte příkaz arp –a, pokud vás zajímá pouze jeden konkrétní počítač v síti, doplňte jeho IP adresu ještě za parametr -a.

Adresa IP koliduje s jiným systémem v síti

Jestliže se při připojení vašeho počítače do sítě zobrazí hláška Adresa IP koliduje s jiným systémem v síti, pak je problém s automatickým přidělováním adres prostřednictvím protokolu DHCP, kterého může poskytovatel využívat. Při nápravě postupujte následovně:

1.       Nejprve zkontrolujte, zda máte aktivováno dynamické přidělování IP adres, a to prostřednictvím vlastností odpovídajícího adaptéru v Centru sítí a sdílení v Ovládacích panelech.

2.       Poklepejte na možnost Protokol sítě Internet (TCP/IP) ve vlastnostech daného síťového adaptéru. V horní skupině voleb by měla být zaškrtnuta možnost Získat adresu IP ze serveru DHCP automaticky.

3.       Uložte provedené změny.

Pokud potřebujete při přechodu mezi různými sítěmi nebo z jiného důvodu jednoduše softwarovou cestou obnovit IP adresu, která byla přidělena prostřednictvím systému DHCP, postupujte následovně:

1.       Spusťte příkazový řádek vložením příkazu cmd do nabídky Start.

2.       Stávající IP adresu u požadovaného adaptéru nejprve uvolněte zadáním příkazu ipconfig /release. Adaptéru bude dočasně přidělena IP adresa 0.0.0.0.

3.       Pro obnovení nové IP adresy ze serveru DHCP zadejte příkaz ipconfig /renew. Po chvilce by aktuálnímu síťovému adaptéru měla být automaticky přidělena nová IP adresa.

January 29, 2018

Služba zvuku nelze zapnout

Služba zvuku nelze zapnout - červený křížek na symbolu zvuku v systray

 

Pomohlo SLUŽBY \ ZVUK SYSTÉMU ... rozkliknout, změnit uživatelské jméno a heslo na svoje, restarovat PC, pak otevřít znovu, zadat "LOCAL" + kontrola názvů - doplní to - a pak zadat znovu heslo k systému a kliknout na SPUSTIT.

January 29, 2018

Programy pro odstranění škodlivých aplikací

Programy pro odstranění škodlivých aplikací

 

AdwCleaner, Malwarebytes, Junkware Removal Tool, HitmanPro

January 29, 2018

Odhalení hesel

Odhalení hesel

 

http://technet.idnes.cz/programy-umi-vytahnout-zapomenute-heslo-f13-/software.aspx?c=A120601_102405_software_vse

January 29, 2018

Tlačítko plocha

Tlačítko plocha

 

Vytvořít zástupce a do pole "hledat" vložit řetězec: %windir%\explorer.exe shell:::{3080F90D-D7AD-11D9-BD98-0000947B0257}

Zástupce nazvat plocha a změnit mu ikonu. Pak s ním šup tam, kam potřebuji, kde ho chci mít. 

January 29, 2018

Božský mód

GodMode - neboli Božský mód:

 

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}. Vytvořit pravým tlačítkem myši složku a do jejího názvu vložit výše uvedený řetězec. Nabídne všechny nástroje a nastavení Windows v jednom okně (windows). 

January 29, 2018

Napište poutavý titulek...

Stažení videa nebo hudby z Youtube:

 

stačí vložit v odkazu na konkrétní video před slovo youtube dvě s. Např. takhle: https://www.ssyoutube.com/watch?v=i5gFHaJu6hs. Další postup je již návodný na stránce, která se zobrazí.

January 29, 2018

Nastavení loga

Nastavení loga výrobce nebo podpory Windows, které se zobrazí mezi informacemi o systému:

 

Regedit: HKEY_LOCAL_MACHINE/SOFTWARE/MICROSOFT/WINDOWS/CURRENTVERSION/OEMInformation.

Logo s koncovkou bmp a o velikosti maximálně 120x120 px umístěte do: Windows, System 32.

Ve výše uvedené větvi registru založte novou Řetězcovou hodnotu a do pole Údaj hodnoty vepište celou cestu k logu, tedy: C:\Windows\System32\logoDapcom.bmp

January 29, 2018

Reset do továrního nastavení

Reset do továrního nastavení we Win 8.1 a Win 10

 

Držet při resetu Windows klávesu Shift nebo Alt + Shift.

January 29, 2018

Klávesové zkratky

Klávesové zkratky

 

Levý Alt + číselná klávesnice 92 = \

Levý Alt + číselná klávesnice 64 = @

Levý Alt + číselná klávesnice 63 = ?

Levý Alt + číselná klávesnice 91 = [

Levý Alt + číselná klávesnice 93 = ]

Levý Alt + číselná klávesnice 11 = ♂

Levý Alt + číselná klávesnice 12 = ♀

Levý Alt + číselná klávesnice 16 = ►

Levý Alt + číselná klávesnice 17 = ◄

Levý Alt + číselná klávesnice 14 = ♫

Levý Alt + číselná klávesnice 13 = ♪

January 29, 2018

Rozšíření kontextové nabídky ve Windows 8.1

Rozšíření kontextové nabídky ve Windows 8.1

 

Do kontextové nabídky (objeví se pravým klikem na prázdné místo, či soubor na pracovní ploše) máte možnost přidat příkazy, kterými např. zkopírujete nebo přesunete vybraný soubor do nastaveného umístění. Otevřete Editor registru a přejděte na HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers. Vytvořte nový klíč a pojmenujte ho Přesunout do složky. Poklikejte na něj a zadejte {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}. Pro aktivaci kopírování vepište název Kopírovat do složky a zadejte {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}. Po restartu systému, pokud kliknete pravým tlačítkem na soubor či složku můžete tuto volbu začít využívat.

January 29, 2018

Zjištění hesla ve wifi síti

Zjištění hesla ve wifi síti

 

Netsh WLAN show interface name="Interface_Name" key=clear

Řešení, jak zjistit heslo Wifi připojení v seznamu již jednou zaregistrovaných sítí - tyto sítě najdete v "Nastavení počítače" "Síť" "Spravovat známé sítě".

U Win 8 až Win 10 chybí podrobnější správce bezdrátových sítí, názvy sítí se sice zobrazí, ale jediné, co s nimi můžete v "Nastavení počítače" udělat, je jejich smazání.

Vyvolejte příkazem cmd příkazový řádek v režimu správce a zadejte výše uvedený příkaz. Do uvozovek místo interface_Name zapište název sítě, kterou chcete lustrovat - její název najdete v seznamu již jednou registrovaných sítí.

Heslo takto najdete ve výpisu parametrů a můžete ho použít např. k připojení dalšího zařízení (tabletu atd.).

Pokud je okno cmd malé a nečitelné, klikněte pravým tlačítkem myši na jeho lištu a ve vlastnostech upravte velikost písma.

Please reload

November 01, 2019

Instalace nejnovějšího OS na váš Mac

Instalace nejnovějšího OS na váš Mac

 

Instalace nejnovější verze systému macOS z internetu: Stiskněte klávesy Alt‑Cmd‑R, držte je, dokud se neobjeví rotující glóbus, a pak je pusťte.

March 25, 2018

Zapomenutý kód do iPhone

Zapomenutý kód do iPhone

 

Stalo se Vám, že jste zapomněli kód do iPhone, nebo z důvodu poškození firmware nefunguje? Nezoufejte, řešení existuje. 

1. Vždy se nejprve pokuste iPhone připojit kabelem k počítači s nainstalovaným iTunes a zjistěte, zda se zařízení zobrazí. Před připojením doporučuji provést reset HW pomocí horního nebo bočního tlačítka a tlačítka Home. 

2. Pokud se zařízení zobrazí, proveďte jeho aktualizaci, případně obnovu do továrního nastavení a svá data stáhněte ze zálohy iCloudu.

3. V případě, že připojení iPhonu nefunguje a iTunes hlásí neznámou chybu, zkuste provést připojení v nouzovém režimu, neboli režimu zotavení. Postup je odlišný u různých verzí iPhone, ale princip je stejný. Vypněte iTunes a iPhone. Potom iPhone připojte kabelem k PC a kombinací stisku tlačítek vyvoláte režim zotavení, kde si můžete vybrat volbu Aktualizovat (firmware) bez ztráty dat, nebo obnovu do továrního nastavení.

Kombinace stisků:

  • iPhone X, iPhone 8 nebo iPhone 8 Plus: Stiskněte a rychle uvolněte tlačítko zesílení hlasitosti. Potom stiskněte a rychle uvolněte tlačítko zeslabení hlasitosti. Nakonec stiskněte a podržte boční tlačítko, dokud neuvidíte obrazovku s výzvou k připojení k iTunes.

  • iPhone 7 nebo iPhone 7 Plus: Podržte boční tlačítko spolu s tlačítkem snížení hlasitosti. Držte je stisknutá, dokud neuvidíte obrazovku s výzvou k připojení k iTunes.

  • iPhone 6s a starší, iPad nebo iPod touch: Podržte tlačítko plochy spolu s horním (nebo bočním) tlačítkem. Držte je stisknutá, dokud neuvidíte obrazovku s výzvou k připojení k iTunes.

January 29, 2018

Jak stáhnout čistou instalaci OS X

Jak stáhnout čistou instalaci OS X

 

V App Store najděte upgrade současné verze OS X (v mém případě El Capitan). Potvrďte, že chcete upgradovat. Objeví se hláška, že tento OS je již na vašem počítači nainstalován, ale pokud chcete upgrade uložit, pokračujte. OS se uloží v Aplikacích. Vložte do USB flash disk a do terminálu napište tento příkaz: sudo /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app/Contents/Resources/createinstallmedia --volume /Volumes/Untitled --applicationpath /Applications/Install\ OS\ X\ El\ Capitan.app --nointeraction

Název USB musí být shodný, v toto případě jsem nechal Untitled, protože tak se "ne"pojmenoval můj flash disk. 

Po vytvoření USB boot disku můžete provést čistou instalaci na vhodný Mac. 

V případě, že vyskočí hláška, že Vaše kopie nemohla být ověřena, protože došlo k jejímu poškození, vyvolejte přes utilitu Terminál a zadejte nové datum ve formátu: date 010100002016

Instalace se spustí bez problémů.  

Please reload

bottom of page